Funkční hokejový trénink Hockey Talent Academy - Nový trend ve zvyšování připravenosti a kondice hokejistů!
Z důvodu absence tohoto funkčního tréninku u vynikajících hráčů, kteří k nám jezdí na individuální přípravu na ledě jsme se rozhodli vhodně doplnit tímto tréninkem ledovou přípravu. Pevně věříme, že si tato výuka najde postupem času stále více příznivců.
Něco o funkčním tréninku
V poslední době se stále častěji na našich sportovištích setkáváme s termínem funkční trénink. Pod tímto pojmem si osobní trenéři i provozovatelé někdy představují velmi rozdílné formy tréninku. Všeobecně lze funkční hokejový trénink definovat jako souhrnné cvičení, které do činnosti zahrnuje maximální množství svalových skupin, a to tak, aby byly co nejvíce napodobeny potřebám rozmanitých pohybů hráče ledního hokeje.
Za zakladatele obecného funkčního tréninku se v celosvětovém měřítku považují Gary Gray, Paul Check a Národní akademie sportovní medicíny USA. Národní akademie sportovní medicíny definuje funkční trénink takto:„Jedná se o modelovou situaci zahrnující zrychlení, zpomalení a stabilizaci svalových skupin, a to ve všech třech rovinách pohybu.“
Proč funkční hokejový trénink
Funkční hokejový trénink se snaží vytvořit takovou skladbu cviků, která hráči pomůže provádět běžnou herní aktivitu s vyšší výkonností a nižším rizikem úrazu. Kvalitní hokejový HTA trénink OFF -ICE k vyšší svalové rovnováze, pozitivně napomáhá kloubní stabilitě a výrazně přispívá k prevenci zranění pohybového aparátu. Obrovským benefitem je rozsah pohybu ve všech jeho třech rovinách.
Hráč provádí během hry aktivitu s velkým rozsahem pohybu, bruslení, střelba, kličkování, hra tělem. Mnoho těchto činností je plynulý, rychlý a rytmický pohyb. Z tohoto důvodu se funkční trénink prioritně zaměřuje na součinnost nervového a svalového systému. Mozek, který zodpovídá za svalovou činnost, nevnímá pohyb pouze jako individuální činnost konkrétní svalové skupiny, ale jako komplex aktivit.
Formy funkčního tréninku
Mezi základní formy funkčního tréninku lze zařadit cvičení s různými pomůckami : nestabilní podložky MFT, TRX, BOSU, STEP DECK, medicinbal, velký míč overball, gymball , cvičební expandery, powerball, reaktoball, ISOBAR kmitací tyč, FLOW IN a další. Je dobré poznamenat, že jednou z dominantních vlastností funkčního tréninku je využívání vlastní hmotnosti cvičence jako zátěže či resistence pro dosažení zvýšení relativní síly. Indikátor relativní síly je například počet opakování základních cviků jako jsou dřepy, kliky, přítahy.
Místo: Posilovna ZS Světlá nad Sázavou v časech 10:30 - možnost pro hráče (8:00 a 9:15 na ledě), 13:00 možnost pro hráče (10:30 a 11:45 na ledě) a 15:30 možnost pro hráče (13:00 a 14:15 na ledě) resp.16:45 možnost pro hráče (13:00, 14:15 a 15:30) na ledě dle času poslední výukové hodiny). Do funkčního tréninku v jednotlivých časech vezmeme max. 6 hráčů, vyjma poslední hodiny funkčního tréninku v daný den max. 9 hráčů (2 kondiční trenéři). Výuka se koná již při obsazenosti 1 hráč - 1trenér!