Choose your language

  • Deutsch
  • English
  • Česky
 

crosbyoveckin.

 "Talent u dětí od 6 do 10 let", říká Tom Renney hlavní trenér kanadské hokejové asociace,"se může, nebo ještě nemusí plně projevit. Ale ve 13 letech jsme již většinou schopni poznat, nějaké mimořádné vlohy. Tyto vlohy můžeme obvykle pozorovat již dříve, ale nejsou ještě zárukou budoucího úspěchu. Nadaní hráči musí projít celým vývojovým procesem, který má své těžko přeskočitelné zákonitosti." "Hráč, který je skvělý v 9 letech, nemusí...

být stejně dobrý v 16ti. To vidím kolem sebe neustále," dodává Renney. "Na druhé straně hráč, který dozrává později, nemá ještě v 16 letech všechny parametry a jak se říká, vše sedne až ve věku 19 nebo 20 let. My trenéři skládáme střípky talentu a snažíme se dohlédnou výsledek na konci celého procesu".


V kolika letech začít?
Zajímavá otázka pro odborníky zní.
V kolika letech nejpozději, může dítě začít s hokejem aby mělo ještě šanci dosáhnout vrcholové úrovně?
"Vždy se občas objeví talent, který
začal později než ostatní a vše dohnal, proto je těžké říci přesný věk," nechává si určitý prostor Renney, "Podle mého názoru je to období mezi 6 až 8 lety, jinak je téměř nemožné nastoupit do rozjetého vlaku".

Jaké dovednosti jsou nepostradatelné pro hokej? Co agenti sledují?
"Prvotním ukazatelem talentu pro mě," říká Renney, "jsou (1) bruslařské dovednosti, (2) ovládání puku, a (3) jak se hráč jeví ve hře. Při bruslení pro mně....

není důležitá absolutní rychlost, já hledám klidného bruslaře, který bruslí lehce, jakoby bez úsilí a s dostatečnou stabilitou. To znamená, že hráč má podobnou polohu jako lyžař při jízdě svahem, nohy v šíři ramen, kotníky v mírném úhlu vpřed, kolena pokrčena vpřed, zadek téměř v sedící poloze a ruce před sebou. Rychlost je důležitá, ale rychlost bez kvalitní techniky je jen ztráta energie."
Bob O´Connor státní trenér hokejové federace USA dodává: "Je velmi obtížné hodnotit bruslařské dovednosti u velmi mladých dětí. Způsob držení těla a pohyb hokejisty není přirozený pohyb a je tedy nutné se ho nejprve správně naučit, až poté můžeme hodnotit, zda je někdo nadaný, či ne."


Rychlost a hbitost v hokeji
Renney upozorňuje na rozdíly mezi hokejovou rychlostí a hbitostí. "Rychlost bruslení v přímém směru vidíte na první pohled. Hbitost je něco, co nazývám hokejem na malém prostoru, první tři odrazy, rychlé obraty. Hbitý hráč nemusí být vždy také výjimečně rychlý."

Ovládání puku
Hokejoví trenéři hledají hráče, kteří mají schopnost ovládat puk v přehuštěném prostoru mezi protihráči. Zajímá je jak hráč dokáže přihrávat a střílet, jak vede puk, zda má hlavu vzpřímenou a periferně sleduje pohyb soupeře a spoluhráčů. Zda si dokáže vytvářet prostor a přesně přihrát neobsazenému spoluhráči. Proto je důležité od dětství rozvíjet bruslařské schopnosti v kombinaci s ovládáním puku v rozmanitých herních situacích.
 
Zdroj Jan Taussig Sportvital

.