Choose your language

  • Deutsch
  • English
  • Česky
 
svaly.

 "Výška a váha hokejisty se stává stále důležitějším faktorem," podotýká O´Connor, " a v mnoha směrech je to zhoubné pro sport. Každý se srovnává s NHL, kde mají více šanci robustnější hráči. Hráč měřící 185 cm a vážící 95 kg má rozhodně lepší vyhlídky než jiný s parametry 175 cm a 75 kg. Menší hráč může být rychlejší a šikovnější s pukem a obvykle musí být mnohem lepší, než jeho vyšší spoluhráč, aby byl vybrán do týmu." Velmi důležitým...

 parametrem v hokeji je síla a ta vždy nemusí souviset s tělesnými parametry. Podle Renneyho ideální proporce hokejisty jsou mezi 182 až 185cm a 90 až 98 kg, při udržení všech nutných pohybových schopností.

Houževnatost

Trenéři považují houževnatost za klíčovou vlastnost hokejisty. Nehledají někoho, kdo je na ledě plachý, ale kdo je schopen "vletět" do nebezpečných situací bez rozmyšlení.

Brankáři
Jedna z největších změn v hokeji za poslední období se týká pozice brankáře. Brankáři bývali ti, kteří neradi bruslili a nezapojovali se moc do hry. Ta doba skončila. Kvalita hry brankářů se zvýšila, zejména proto, že hráči jsou už od dětství speciálně připravováni na brankářský post. Mezi dovednosti, které zajímají skauty patří bruslařské schopnosti, rychlost, pružnost, schopnost rychle padat a vstávat. Elitní brankáři vynikají v koordinaci oko-ruka a oko-noha.
Brankáři musí bravurně ovládat speciální bruslení rychle vpřed, vzad a do strany. Důležitá vlastnost brankáře je odvaha a schopnost dobře snášet bolest.

Jaké fyzické předpoklady vyžaduje lední hokej?

Fyzické předpoklady

Hráč v poli

výška, váha

Výška a váha je výhodou,

při dobré pohyblivosti.

rychlost

Bruslařská rychlost je nezbytný předpoklad.

hbitost

Je nezbytný předpoklad.

síla (strenght)

Je výhoda.

síla (power)

Je výhoda.

pohyblivost

Je nezbytný předpoklad.

pružnost

Je nezbytný předpoklad.

obratnost

Zejména oko-ruka,

je nezbytný předpoklad.

vytrvalost

Je nezbytná pro hodně vytěžované hráče.

zrak

Je výhoda pro hráče a nezbytný předpoklad pro brankáře.

Průměrné výsledky juniorského národního týmu USA ve věku 16-17 let ( bylo měřeno 25 hráčů)

Disciplína

výkon

Výška výskoku

63,5 cm

shyby

11

Bench-press

99,4 kg

dřepy

267,5

Průměrné % tělesného tuku

9,77

Vysvětlení níže uvedených předpokladů naleznete zde.

Fyzické předpoklady

Laicky "fyzička" nebo chcete li odborně fyzické předpoklady pomáhají sportovci být rychlejší, silnější, vytrvalejší zkrátka jsou to ty nejvíce hmatatelné ukazatele. Přirovnáme li sportovce k počítači, pak jeho fyzické předpoklady tvoří jeho "hardware".

Pojďme si v krátkosti shrnout, jaké jsou nezbytné fyzické předpoklady pro sportovní výkonnost:

Výška,váha (size)

V některých sportech je považujeme jako podstatný předpoklad úspěchu a mnohdy bývají i limitujícím faktorem (basketbal, volejbal, gymnastika), v jiných sportech nejsou rozhodující (golf, tenis, fotbal apod).

Rychlost

Existuje několik druhů rychlosti, zahraniční literatura uvádí nejčastěji dvě,(speed a qickness). První, nazýváme lokomoční rychlostí a můžeme si jí představit jako pohyb sprintera. Druhá označuje spíše "hbitost" tj. rychlost prvních třech kroků, které jsou důležité pro mnohé míčové sporty.

Síla

Silových schopností je rovněž celá řada uveďme si dvě (popisované jako strenght a power), první je schopností svalů překonávat odpor, například zvedání činky a druhá je schopnost vynaložit maximální sílu v co nejkratším čase. Zní to krkolomně, ale představme si třeba hod kriketovým míčkem. Je nepochybné, že k nejdůležitějším parametrům u většiny sportů patří schopnost koordinovat obě složky. Všimněte si uvolněného švihu Tigera Woodse, nebo efektivních úderů Rogera Federera, zde jsou silové složky v naprosté rovnováze.

Pohyblivost (agility)

Tuto schopnost si můžeme představit dvěma způsoby. První je schopnost rychle měnit směr pohybu, například sprinter, který je rychlý v běhu vpřed, nemusí být dobrý v pohyblivosti. Druhou složkou pohyblivosti je schopnost rychle měnit polohu těla a udržovat rovnováhu. K čemu je fotbalistovi, zápasníkovi, nebo gymnastovi rychlost, když ztrácí rovnováhu a padá.


Pružnost (flexibility)

Zjednodušeně řečeno se jedná o dobrý kloubní rozsah. Tato schopnost je výhodná u většiny sportů a u některých je přímo nezbytná. Gymnasta nebo zápasník ji musí mít na velmi vysoké úrovni, u běžce není tak potřebná, ale napomáhá k uvolněnému pohybu a působí též jako prevence zranění.

Obratnost (coordination)

O obratnosti můžeme říci, že je klíčem k úspěchu ve většině disciplín. Různé sporty vyžadují učení nových pohybů, a pro jejich zvládnutí využíváme odlišné druhy obratnosti. Tenisté, nebo volejbalisté potřebují k úspěchu koordinaci nazývanou "oko ruka". Sledoval jsem Petra Kordu při jedné exhibici, jak bezchybně po svém nadhozu odpaloval tenisové míče tenkou tyčkou na dvouhru o průměru 2 centimetry na vzdálenost 30 a více metrů. To může vysvětlovat jeho "zlatou" ruku v tenise. Tenisová raketa má obvykle 16 podélných a 18 příčných strun. Petr celkem přesvědčivě tvrdil, že když dobře cítí míč zasahuje jej mezi sedmou a osmou podélnou a osmou a devátou příčnou strunou. Kdo někdy hrál tenis ví, že je takřka nemožné cítit kde zasahuje míč na raketě. U fotbalu je zase nezbytná koordinace "oko noha". Legendární Pepi Bican, dokázal zasahovat lahve položené na břevno fotbalové branky s bravurní jistotou.

Vytrvalost (endurance)

Někdy se také používá výraz (aerobic fitness), jde o schopnost organizmu přijímat, přenášet a využívat kyslík. U funkčních sportů, jako jsou cyklistika, běh na lyžích, plavání je vytrvalost přímo nezbytným požadavkem. Kateřina Neumanová často využívala v přípravě "kyslíkový stan" s nižším tlakem vzduchu, který simuluje vysokohorské prostředí. Ošálí tím organizmus, který produkuje větší množství hemoglobinu a krev tím lépe hospodaří s kylíkem.

Zrak (vision)

Profesionální pálkaři v baseballu, hráči basketbalu, stolní tenisté, mají prokazatelně lepší zrak než průměrná populace. Je popsáno pět měřitelných kategorií souvisejících s kvalitou zraku

Ostrost vidění (acuity),

kontrastní citlivost (kontrast senzitivity),

periferní vidění (peripheral vision),

prostorové vidění (depth percepcion)

sledování cíle (tracking).

 
Zdroj Jan Taussig Sportvital

.