Choose your language

  • Deutsch
  • English
  • Česky
 

pytlikj.

Jak vznikla myšlenka projektu HOCKEYTALENT? Začal jsem učit kluky kamarádů novým dovednostem společně formou skupinového tréninku většinou v období suché přípravy a můžu říci, že mě až celkem překvapilo jaký to mělo efekt. Postupně se k nám chtěli přidat další a další, až jsme došli k myšlence vytvořit projekt Hockeytalent. V zámoří funguje podobných projektů mnoho, avšak u nás to tak běžné není. Jsem rád,že se zatím setkáváme se samými pozitivními ohlasy. 

Co přinese hráči když se přihlásí do projektu HOCKEYTALENT? Předně musím říci, že přihlášením do projektu se hráč, či rodiče vůbec k ničemu nezavazují mají.....

pouze možnosti kterých můžou, či nemusí využít. Projekt Hockeytalent je podpůrný a nesmí jakkoli kolidovat s klubovými povinnostmi, na to si dáváme velký pozor. Hráč má možnost využít speciálně zaměřených tréninků, dle své potřeby, má informace o tréninkových metodách, zná svoje nedostatky a ví jak pracovat na jejich odstranění. Prostředí v Hockeytalent je vysoce motivační, konkurenční, podporuje soutěživost.  Ve speciálních lekcích spíše vyučujeme, než trénujeme. V neposlední řadě má pak hráč možnost reprezentovat Hockeytalent na kvalitních českých i zahraničních turnajích......Samozřejmě velmi záleží na intenzitě spolupráce, pokud se přijede jednou podívat můžeme ho nasměrovat, inspirovat, pokud vícekrát zjistí jak na tom je, identifikujeme chyby, navhneme řešení, ví na čem pracovat, pokud spolupracuje dlouhodobě věnujeme se hráči komplexně a máme možnost kontrolovat jeho výkonnostní růst ve všech směrech...  

Není brzo na takto specializovaný trénink?

Tak to si vůbec nemyslím. Předně musím říci, že se s tímto názorem setkávám často. Mohl bych spíše říci, že si myslím pravý opak. Vedeme kluky k všestranosti to je samozřejmé, ale důležité je se naučit správné návyky ihned v začátku, než pak odstraňovat špatné návyky či zlozvyky, mnohdy to jde velmi těžko… Mám praxí ověřené, že většina starších hráčů, co k nám přijdou poprvé, se nestačí divit kolik odhalíme chybných návyků, byť si to doposud nemysleli… V HOCKEYTALENT učíme hráče správným návykům od mala, vytváříme tak správný a pevný základ pro pozdější růst. Lekce jsou maximálně jednou v týdnu, žádný dril, žádná zátěž, spíše výuka. Začátečníky učíme základ většinou formou hry, pokročilejší pak další prvky,které mohou využít při svém výkonnostním růstu. 

Máte přehled o mladých talentech?

Nemůžeme s jistotou říci "tohle je talent" mnohdy se to v čase výrazně mění, většinou v každém kdo k nám přijde je "kus talentu", záleží však jak ho rozvine, ale samozřejmě o momentálně šikovných hráčích přehled máme, bez toho bychom to dělat nemohli. Právě síla projektu Hockeytalent je v tom, že se snažíme mít přehled o jednotlivých ročnících. Je rozdílné mít přehled o hráčích v klubu, městě, okrese, kraji, republice, evropě, či světě, právě to je věc, kterou si málokdo uvědomuje a které se snažíme věnovat pozornost… Pod pojmem "mít přehled o talentech" vidím i znát hráče podrobně analyzovat  jeho přednosti, chyby a případně pracovat na jejich odstranění či výkonnostním růstu… 

Máte nějakou vazbu na zahraničí?

Samozřejmě prvním impulzem vytvořit tento projekt byla inspirace z různých projektů v zámoří…Zajímáme se o „zámořský trénink“ jak na ledě tak na suchu. Nějaká vazba - spolupráce se rýsuje, uvidíme... Výborně fungují bruslařské školy v zámoří, dobré jsou v některých zaměřeních i severské státy. Prostě je třeba se neustále učit nové formy tréninku, jdou opravdu rychle dopředu. 

Co „česká škola“?

Dle mého názoru má „česká škola“ mnoho výborných prvků. I k nám přichází modernizace tréninku a jsou zde první vlaštovky, ale pořád podmínky v zámoří jsou úplně jinde. Jsem rád, že i my jsme přispěli ke zkvalitnění tréninků a začíná se trénovat i přes léto specializovaný trénink stickhandlingu, budeme se snažit zavést i v zámoří známé cvičení „off ice“ pro správné bruslení a „hokejové bruslení“ na ledě. Bohužel stále jsou i k vidění „seniorské vytrvalostní tréninky“ u nejmladších kategorií.... U nejmladších by měla převažovat výuka, obratnostní a koordinační cvičení, atletický trénink popř. rychlost 1. Rozdíl je i v tréninkových pomůckách. Vemte si jen jeden příklad co se týče tréninkových pomůcek - sežeňte v ČR obyčejnou branku, SLIDE desku, nahrávací zařízení, flypuky, speedpuck, a další vymoženosti moderního tréninku. Mnohdy v českém obchodě, ani neví o čem mluvíte v zámoří to seženete na každém rohu v každém hokejovém internetovém obchodě…Vyznat se v hokejkách u nás je velký problém, v zámoří jsou informace rozpracované pro koncového zákazníka do posledního detailu - naprostá samozřejmost - úhly, podtočení, zahnutí, tuhost, typ.. a tak bych mohl pokračovat dál a dál… 

Jak jste spokojen s chodem Hockeytalent? Musím říci, že takový úspěch jsem nečekal. Děkuji všem co projekt jakkoli podporují a jsem rád, že jsem se doposud nesetkal s žádným negativním ohlasem. Do Hockey Talent Academy se zatím zaregistrovalo, či využilo služeb HTA asi 60 hráčů z různých klubů, mnohdy hráčů i z velké dojezdové vzdálenosti, což mě těší. HTA se neustále rozvíjí, chtěli bychom do výuky vnést prvky a cvičení zámořského hokejového bruslení, prvky speciálního stickhandlingu na ledě,či prvky „hokejového“ atletického tréninku. Je možné že rozšíříme působnost i na ročníky narození 1997 a 1996…

Ing.Jarmír Pytlík    

.